Erasmus+ je program EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Tento program kladie v súčasnosti silný dôraz na sociálne začlenenie, zelenú a digitálnu transformáciu a podporu účasti mladých ľudí na demokratickom živote. Podporujú sa ním priority a činnosti stanovené v európskom vzdelávacom priestore, akčnom pláne digitálneho vzdelávania a v programe v oblasti zručností pre Európu.

V aktuálnom školskom roku 2024/2025 je ZŠ s MŠ Liptovský Ján zapojená do jedného projektu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu – vzdelávacia mobilita jednotlivcov.

Vzdelávanie podľa nového Štátneho vzdelávacieho programu pre základné vzdelávanie kladie na pedagogických zamestnancov nové požiadavky na ich vedomosti, zručnosti, schopnosti; na zvládanie nových metód, postupov a stratégií. Je preto potrebné rozvíjať aj cudzojazyčné kompetencie učiteľov. Sú základom pre realizáciu európskych zámerov.

Uprednostňovanie integrácie obsahu vzdelávania podporuje aj nové metódy vzdelávania, napr. metódu CLIL. CLIL je integrované tematické vyučovanie nejazykových predmetov. Túto metódu chceme zaviesť do nášho výchovno-vzdelávacieho procesu a implementovať ju aj do školského vzdelávacieho programu.

Prvýkrát sme mali mobilitu rozdelenú: jedna skupina učiteľov bola na Malte; druhá skupina bola v Španielsku.

MALTA

V októbri 2024 sa dvojica pani učiteliek zúčastnila týždenného vzdelávacieho kurzu s názvom Znalosti anglického jazyka pre učiteľov – Úroveň 1. Kurz bol určený pre učiteľov, ktorí si chceli osviežiť a zlepšiť svoje znalosti angličtiny.

Každý deň bol nabitý aktivitami a zábavným učením. Po úvodných zoznamovacích aktivitách nasledovali dynamické činnosti, ako sú slovné hry, diskusie, hranie rolí či práca na projektoch. Nechýbali ani špecializované tréningy na zlepšenie výslovnosti. Jedným z najväčších zážitkov bol celodenný výlet na ostrov Gozo, kde sme mohli spoznať miestnu kultúru a tradície.

Získané zručnosti plánujeme uplatniť na našej škole. Chceme motivovať žiakov k odvahe používať angličtinu, zlepšiť ich výslovnosť a komunikáciu, a zároveň zaviesť interaktívne metódy výučby.

Fotogaléria z mobility

ŠPANIELSKO

Kurz Metóda CLIL prebiehal v španielskej Andalúzii, v meste Málaga; koncom októbra 2024 sa ho zúčastnili traja učitelia.

Tento kurz bol zameraný na pochopenie základných princípov metódy CLIL (integrované učenie cudzieho jazyka v rámci iných predmetov); tvorenie plánov a príprav hodín s využitím tejto metódy; spôsoby hodnotenia. Zoznámili sme sa s rôznymi stratégiami na podporu učenia sa cudzieho jazyka, zvyšovanie kultúry a spolupráce v skupine. Súčasťou vzdelávania bola aj výmena skúseností, zvyšovanie jazykovej a komunikačnej úrovne. Plnili sme rôzne úlohy a zadania. Kurz sme zakončili prezentáciou ukážkovej hodiny s využitím metódy CLIL.

Metódu CLIL by sme chceli zaviesť do školského vzdelávacieho programu. Pilotne sa už pomocou tejto metódy učí anglický jazyk v reformnej prvej triede.

Fotogaléria z mobility

Copyright © 2021 krásnô studio. Všetky práva vyhradené.

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /data/8/3/83c51970-9178-4d7b-99a8-505d5e05e031/zsmsliptjan.sk/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /data/8/3/83c51970-9178-4d7b-99a8-505d5e05e031/zsmsliptjan.sk/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/data/8/3/83c51...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /data/8/3/83c51970-9178-4d7b-99a8-505d5e05e031/zsmsliptjan.sk/web/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35